Alt Karın Bölgesi Sarkmaları

Şişmanlık, vücut yapısını belirgin şekilde bozabilir. Bazen bölgesel yağlanmalar kişiden kişiye farklılık gösterir ve en kötüsü de sarkmalara neden olur. En çok görülen sarkma tipi ise alt karın sarkmalarıdır. Alt karın sarkmaları estetik sorunlarla birlikte ciddi sağlık sorunlarına da yol açar.

Alt Karın Bölgesi

Alt karın bölgesi şişmanlık, çeşitli hastalıklar, yaşlılık ve çok doğum yapmış olmak gibi nedenlerle sarkabilir. Aşağıya doğru sarkan bu bölüm hem estetik hem de sağlık açısından çok rahatsız edici bir durumdur.

Şikayetler
Şişkinlik ve dolgunluk hissi verdiği için hareketi kısıtlar
Sırt ağrısına neden olur
Öksürdüğünüzde ya da güldüğünüzde idrar kaçırılmanıza neden olabilir
İdrar yapmayı zorlaştırabilir
Kabızlığa neden olur
Uzun süre ayakta durulduğunda ya da ağır kaldırıldığında alt karında basınç hissedilir ve sıkışma hissi verir
Vajinanın sarkmasına bile neden olabilir

Aşırı alt karın sarkmaları yaşlı kadınlarda ve aşırı kilolu insanlarda görülür. Egzersiz ve diyetle alt karın sarkmaları giderilebilir. Bazı durumlarda da ameliyat ön görülür.

Altı karın sarkmalarını önlemek ve gidermek için en iyi yöntem egzersizdir. Bunun yanında diyet yapmak ve diyet yaparken posalı besinleri bolca tüketmek faydalı olacaktır. Çünkü alt karın sarkmaları dışkılamayı zorlaştırır, posalı besinlerin tüketilmesi de bağırsakların hareketlerini kolaylaştıracağından kabızlığın çözümünde etkili olur.

Düşüncenizi Paylaşın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*