Antidepresanlar Neden Kilo Aldırıyor?

Maalesef antidepresan kullanan birçok insan var. Bunların büyük bir kısmı kullanımı gerekli olan vakalar olsa da bir kısmının da depresyon teşhisi konulmadan kullandığını söylemek gerek. Bu kişiler hüzün ya da moral bozukluğu nedeni ile antidepresan kullanılmaktadır. Bu yüzden yersiz yan etkileri yaşamaları da olası bir durum.

Antidepresanlar Neden Kilo Aldırıyor?
Antidepresanlar Neden Kilo Aldırıyor?

Antidepresanların birçok yan etkisi olabilir. Bunlardan birisi de kilonun artması. Bazı ilaçlar metabolizma hızının yavaşlamasına ya da kabızlığa neden olur. Bu olumsuz etkiler iştahta artış olmamasına rağmen kilonun artmasına sebep olmaktadır. Genellikle kabızlık süreye bağlı olarak geçici olabilir fakat metabolizmanın yavaş çalışması ilacın kullanıldığı müddetçe karşılaşılan bir durumdur. Bu yüzden kilo artar ve bazen vücut ciddi anlam da şişmanlayabilir.

Depresyon sürecinde alınan her kilo ilaca bağlanmamalıdır. Her antidepresan kullanımı, metabolizma hızını yavaşlatmaz. Buna rağmen kilo yine artabilir. Bunun nedeni ise kişinin duyduğum mutluluktur. Mutlu olan beyin, yemek yeme zevkini sürekli yaşamak isteyebilir bazen de kişinin mutluluğu kilo almasını umursamamasına neden olur. Kilonun arttığını görür ama umursamazsınız. Kısacası psikolojik nedenlerle de kilo alınabilir.

Çözüm; ilacı bırakmak ya da değiştirmek bazı durumlarda çözüm olabilir ancak buna uzman hekimler karar vermelidir. Depresyon tedavisi kilo alma nedeni ile bırakılmamalıdır. Uzman doktor uygun görürse ilacı benzeriyle değiştirebilir. Diğer bir çözüm ise diyetisyene gitmek. Diyetisyen antidepresan ilaçlarını dikkate alarak uygun bir beslenme profili çıkartır. Gerekirse diyeti sporla destekler.

1 Yorum

  1. aşkın

    Bir kere antidepresan kullandın mı illaki bir yan etkisi oluyor.En iyisi hiç kullanmamamk

Düşüncenizi Paylaşın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*