Çok Yiyip Kilo Alamayanlar

Bazı insanlar vardır, çok yerler ama asla kilo almazlar. Her zaman formdadırlar, hayatları boyunca rejim yapmamış, yediklerine özen göstermemiş hatta sporla hiç tanışmamışlardır. İstediklerini giyerler, istediklerini yerler ve hiç kilo olma endişeleri yoktur. Yiyipte kilo almayan insan gurubu olarak adlandırılan bu kişiler kesinlikle dünyanın en şanslı insanları. Onların yerinde olmak isteyen birçok kişi var, hatta tıp dünyası uzun zamandır bununla uğraşıyor. Birçoğumuz bu grup insanlara sinir oluyor, gıpta ile bakıyor ve açıkçası kıskanıyoruz, hatta bazen bunun bir haksızlık olduğunu bile düşünüyoruz. Peki, neden bu insanlar kilo almıyor? Milyonlarca insanın merak ettiği bu soru üzerine bir araştırma yapıldı.

Çok Yiyip Kilo Alamayanlar

Çok Yiyip Kilo Alamayanlar

Kilo almak ya da almamak genlerle alakalı bir konu. Daha önce yapılan bir araştırmada şişmanlığa ve obeziteye neden olan kromozomların varlığı tespit edilmişti. Bahsedilen 16. kromozomun tek kopyaya sahip olmasının şişmanlıkla bağlantısı olduğu açıklanmıştı. Bu defa bilim adamları 3 kopyanın etkilerini araştırmaya başladılar ve ortaya bazı insanların neden şanslı olduğu ile ilgili fikirler ortaya çıktı.

Üç kopyaya sahip 100 bin kişi üzerinde yapılan araştırmada bu kişilerin zayıf ve aşırı zayıf insanlar olduğu saptandı. Bu durum bazen genetik bazen de kalıtsal sebeplerden oluşuyor. Üç kopyası bulunan her insanın anne ve babası 3 kopyaya sahip değil. Araştırmaya göre katılımcıların üçte ikisi kalıtsal nedenlerle 3 kopyaya sahip. Yinede diğer insanlara göre şanslı gurup azınlıktalar. Maalesef her üç kadından biri diyet yapıyor, her on kadından biri de obezite hastası. Araştırmalar devam edecek, uzmanlar şişmanlığa neden olan genler üzerindeki araştırmalarını sonuçlandıkların da herkes bu şanlı grup içerinde bir gün yer alabilir.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir