Dash Diyeti Nedir?

Yeterli miktarda olmak üzere doğru besinleri tüketmeniz halinde yükselen tansiyonunuzu dengeleme imkanına sahip olabilirsiniz. Yediğimiz besinlerin hepsi vücudumuza yararı dokunan binbir türlü besin öğesi barındırır diyebiliriz. Bu sebeple eğer ki doğru besin ve yeterli miktar besin tüketimi yaparsanız sağlık sorunlarının üstesinden daha kolay gelmeniz mümkün. Ve bunu yanında iyi bir beslenme ile yüksek tansiyonunuzu kolayca düşürebilirsiniz.

dash diyeti
dash diyeti

Amerika’da sık sık önerilen ve uygulanan dash diyeti hipertansiyon tedavisine diyetsel bir yaklaşımın sonucu. Yani Dash diyetinin, kan basıncının düşürülmesinde etkin bir rol oynayacağını söyleyebiliriz. Bu durumda bizlere sadece ilaç ile değil beslenme ile de tansiyonun düşürülebileceği gerçeğini göstermiş olacak. Dash diyetinin merkezinde meyve ve sebze içeriği fazla, süt ürünleri ve yağı azaltılmış ürünler var. Bu sebeple Dash diyetinin magnezyum,potasyum, kalsiyum ve lif açısından zengin bir diyet olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca dash diyeti orta miktar protein de barındırır.

Dash Diyetinin Faydasını Görmek İçin

-Daha çok egzersiz yap.
-Alkol tüketimini olabildiğince azalt.
-Tuza sınır koy.
-Potasyumu olabildiğince arttır.
-Sigarayı kesinlikle bırak.
-Daha fazla balık ye.
-Stresi azalt yada tamamen kurtul.

İşte Dash Diyeti

Sabah,kahvaltıda bir çay bardağı portakal suyu, bir su bardağı süt (yağsız olmalı) ile bir çorba kaşığı mısır gevreği, bir adet orta boy muz,istediğiniz kadar çiğ sebze (salatalık,domates vb.) bir tatlı kaşığı reçelli bir adet ince dilim kepek ekmeği.

Öğle yemeğinde tavuğun göğüs eti ile yapılmış tavuklu salata,çiğ sebze, bir su bardağı yağsız yoğurt, bir adet orta boy elma, bir adet ince dilim kepek ekmeği.

Akşam yemeğinde ise bir adet büyük boy balık ızgara, dört yemek kaşığı eser pirinç ile yapılmış pilav, domates ve haşlanmış brokoli, bir adet kepek ekmeği, semizotu salatası, iki parmak kalınlığında bir adet dilim kavun.

Aralarda Yemeniz Gereken Besinler

Meyveler: üç adet kayısı, bir adet küçük boy elma, bir adet büyük boy mandalina, on beş adet iri üzüm tanesi, on iki adet çilek, beş adet erik, bir adet orta boy armut,on dört adet vişne, yarım greyfurt veya bir adet orta boy portakal.

Dash Diyeti Sırasında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Yapacağınız salatalarda tuz olmayacak ancak limon veya sirke serbest. Ayrıca bir çay kaşığı zeytinyağı ekleyebilirsiniz. Tavuk beyaz etinden ve derisiz şekilde olmalı. Öğünleriniz küçük lokmalar şeklinde yemelisiniz. Eti tabağa ter parça halinde koymalısınız.

Düşüncenizi Paylaşın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*