Detoks Diyeti Nedir?

Vücuttaki toksinlerin atılmasına ve zayıflamaya yardımcı bir diyet türü olarak tanımlanabilir. Detoks diyeti; yalnızca sebze ve meyve ağırlıklı bir diyet olarak bilinir.Detoks diyeti boyunca; kırmızı veya beyaz et, balık, süt ya da süt ürünleri, tahıllı yiyecekler gibi besinler tüketilmez.

detoks
detoks

Nasıl Yapılır?

Aslında bu diyet türü, uzun süreli yapılan bir diyet türü değildir. Yani dönemsel olarak uygulanan bir diyet türüdür. Zaten amaç bir tür arınmadır. Vücudu zehirli toksinlerden arındırma işlemidir diyebiliriz.Bu diyeti dönemsel olarak her ay uygulayan kişiler vardır. Bu diyet türünü yapmadan önce, bilgi edinilmelidir.

detoks
detoks

Genel olarak birçok şekilde yapılabilir. Bunlardan birkaç örnek verilecek olursa;En çok uygulanan yöntemlerden bir tanesidir. Bir bardak sıcak su içerisine sıkılan bir adet limon ile hazırlanan sıvı içilir.Bu diyette ki kurallardan bir tanesi; günde 3 litreden fazla su içmemektir.

detoks
detoks

Bu diyette tuz kullanımı azaltılır ve sigaradan bu diyet boyunca uzak durulur.En önemlisi de ara öğünlerin ihmal edilmemesidir. Detoks uygulanırken tüketilen besinlerin doğal olması önemlidir. Yapay tatlandırıcılar ya da buna benzer doğal olmayan besinlerden kaçınılması gerekir.

Düşüncenizi Paylaşın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*