Diyet Reçel Tarifleri

Diyet yaparken reçellerden ya da marmelatlardan vazgeçmek zorunda değilsiniz. Kendi diyet reçelinizi kendiniz yapın ve bu doğal lezzetlerden mahrum kalmayın. Üstelik çok sağlıklı ve lezzetli. Evde kolayla yapılabilecek elma ve böğürtlen reçeli tariflerini sizlerle paylaşıyoruz. Reçel yaparken çok tatlı meyveler kullanabilir ve bu meyveleri şekersiz olarak da pişirebilirsiniz.

Diyet Reçel Tarifi

Elma Reçeli Tarifi
Malzemeler:
6-7 tane tatlı ve kırmızı elma
2 su bardağı su
2 tane karanfil
1 çay kaşığı tarçın

Elma Reçeli Yapılışı: kabukları soyulan ve dilimlenen elmalar bir tencereye konulur ve üzerine 2 su bardağı su ve karanfiller ilave edilir. Reçel kıvamına gelene dek yaklaşık 15 dakika kaynatın, reçeli ocaktan indirmeye yakın bir çay kaşığı tarçını dökün. Reçel ateşten indirildikten ve soğutulduktan sonra kavanoza konur ve güneşte bir gün bekletilir.

Böğürtlen Reçeli Tarifi
Malzemeler:
1 kg böğürtlen
2 su bardağı şeker

Böğürtlen Reçeli Yapılışı: ayıklanan ve iyice yıkanan böğürtlenler süzgeçte bekletildikten ve suları süzüldükten sonra tencere konur ve 2 su bardağı şeker ilave edilir. Böğürtlen çok su salan bir meyve olduğu için su konulmasına gerek yoktur. Orta ateşte koyu bir kıvama gelene dek pişirilir.

Böğürtlen sapları ayıklanıp bol suda iyice yıkanır. Sonra süzgeçten geçirilerek tencereye atılır. Eğer böğürtlenler çok tatlı ise bu tarifi şeker konulmadan da yapabilirsiniz.

Düşüncenizi Paylaşın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*