Evde Çamaşır Kurutmayın!

Günümüz şartlarında balkonlarda çamaşır kurutulamaz hale geldi. Bazı şanslı kişilerde bu donanım bulunup dışarı da çabuk kurutmanın rahatlığını yaşasa da kış ayları ile ev içinde kurutma telaşı başlıyor. Özellikle petek üstlerine konarak kurtulmaya çalışılan çamaşırlar evin nem seviyesini de yükseltiyor.

evde çamaşır kurutmayın
evde çamaşır kurutmayın

Islak Çamaşırlar Hastalık Saçıyor

Yapılan açıklamalara göre ev içinde kurutulan çamaşırlar evin nem seviyesinin artmasına bağlı olarak küf ve mantar oluşumunu destekliyor. Birçok bakteri ve mantarın akciğerlere kadar yerleşmesine sebep olabilecek bu alışkanlığımız ciddi rahatsızlıkları da beraberinde getirebilir.

ıslak çamaşırlar
ıslak çamaşırlar

Özellikle koltuk ve yatakların üzerine nemli olan çamaşırların serilip kurutulmaya çalışılmasının da son derece sakıncalı olduğunu bildiren uzmanlar kış aylarında ya da dışarıda kurutmanın imkânsız olduğu durumlarda evin bir odasını bu işlem için ayırmak gerektiğini belirtiler. Bu işlem sırasında ve sonrasında odanın havalandırılması gerektiğini bildiren uzmanlar mutlaka bu odanın kapısının kapalı olması gerektiğini de sözlerine eklediler. Çamaşırların iyice sıkılmış olarak kurtulmasını önermelerinin yanı sıra en ideal çözümün ya dışarıda kurutmak olduğu ya da kurutma makinesi kullanmak olduğunu da bildirdiler.

Düşüncenizi Paylaşın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*