Hamilelikte Neler Yemeli Neler Yememeli?

Hamilelikte Yenilmesi ve Yenilmemesi Gereken Besinler Neler?

Hamilelik dönemi çok önemlidir. Hamile olan bayanlar yedikleri besinlere dikkat etmeli, yedikleri besinler ve bitkiler karşısında zararı dokunacak besinlerden uzak durmalıdır. Hamilelik suresince bebeğin kemiklerini geliştirecek besinler tüketmelidir. Hamilelik sırasında bir annenin unutmaması gereken düşünce yalnız olmadığını bilmesidir. Beslenme karşısında dengeli ve düzenli beslenmelidir. Çünkü alacağı besinlerin kendine yanı sıra çocuğa yararı oldukça fazladır. Hamilelikte beslenme alışkanlığı konusunda sıkça tavsiyeler edinmeli ve bebeğe zarar vermeyecek kısa yürüyüşler yapılmalıdır.

hamilelikte beslenme
hamilelikte beslenme

Hamilelikte yenmemesi gereken besinleri şöyle sıralayabiliriz :

Hazır gıdalardan uzak durulmalı, günde 3 dilim ekmekten fazla yenmemeli, kolalı ve asitli yiyecekler ve özellikle sigara ve alkolden uzak durmalısınız. Özellikle kahvaltıda başlıca içeceğimiz olan çay az ve açık renkte tüketilmesine dikkat etmelisiniz. Hamilelik döneminde davranış değişiklikleri meydana gelebilir. Bu konuda stres altına girmeyiniz.

Bu dönemde sık sık meyveler yenilmeli. Kayısı, kuru üzüm, ahududu en çok yarar sağlayan meyvelerdir. Yenilmesi gerekenler özellikle süt ve süt ürünlerini içermektedir. Çünkü süt bebeğin kemiklerinin gelişiminde büyük önem taşımaktadır.

Düşüncenizi Paylaşın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*