Metabolizma Hızı Nasıl Yükseltilir?

Uyguladığınız diyetten en etkili sonuçları alabilmeniz için metabolizma hızı yükseltmeniz gereklidir. Metabolizma hızınızı yükseltmeden uygulayacağınız diyetlerden elde edeceğiniz sonuçlar sizin adınıza fazla yararlı olmayacaktır.Metabolizma hızı arttırabilmek için öncelikle kas kitlenizi arttırmanız gerekmektedir.

yürüyüş yapmak
yürüyüş yapmak

Kaslarınızı güçlendiren egzersizlere ağırlık vererek fazla kalori yakmayı başarabilirsiniz.Kaslarınız ne kadar yoğun ve güçlü olursa metabolizmanız o kadar hızlı çalışmaya başlar. Kaslarınızı güçlendirecek egzersizleri düzenli olarak haftada 3-4 kere tekrar ederseniz metabolizmanız yükselecektir.

Yürüyüş ve Koşu Yapın

Diyet yaparken öğünlerinizi atlamayın. Öğün atlamak metabolizma hızınızı yavaşlatacağı için kilo vermeniz ve kalori yakmanız zorlaşacaktır. Bu sebeple öğünlerinizi düzenli bir şekilde ihtiyacınız olduğu kadar tüketmeye çalışın. Günlük kalori miktarınızı tespit ederek buna uygun öğünler düzenlemeye çalışın.

koşmak
koşmak

Akşamları ufak yürüyüşler gerçekleştirin. Yemeklerden önce yapılan 30 dakikalık iyi bir yürüyüş metabolizma hızınızı yükselterek 2-3 saat boyunca o hızda kalmasını sağlar. Böylelikle akşam yemekleriniz ile vücudunuza almış olduğunuz kaloriler daha hızlı bir şekilde yakılmaya başlar. Yürüyüşlerinizi zaman içerisinde orta tempolu koşulara da çevirebilirsiniz.

Düşüncenizi Paylaşın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*